2010-05-29 03:49:38 | autor: szef

Urządzenia mobilne a WordPress


     To bardzo aktualny temat głównie z powodu ogromnego ukierunkowania rynku na smartfony z usługą szybkiego transferu danych oraz dzięki sklepom, w których mnożą się aplikacje klienckie do tych urządzeń. Z jednej strony nowsze przeglądarki w smarfonach takich jak iPhone Apple'a, Android Google oraz Palm Pre potrafią interpretować tradycyjne strony www całkiem przyzwoicie. Ich użytkownicy zdają sobie sprawę z ograniczeń przeglądarki na małym ekranie i nie spodziewają się kosmicznych doznań.
     Z drugiej strony są już dostępne techniki tworzenia własnych schematów do tych urządzeń. Schematy takie powinny być lekkie jak za czasów dostępu przydzwanianego, by oszczędnie gospodarować ograniczoną szerokością pasma. Należy je przykroić tak, aby mieściły się na niewielkim ekranie smartfonu i koncentrować się na informacjach, których mobilni goście faktycznie poszukują - często sa to dane kontaktowe i lokalizacje.
     Schemat WPTouch iPhone faktycznie stanowi wtyczkę konwertującą witrynę tak, by wyglądała jak zwykła aplikacja iPhone. No cóż, teraz, kiedy to piszę, dominującym smartfonem jest iPhone. Schemat ten został utworzony przez Dale Mugford i Duane Storey z firmy Brave New Code. Dostępny jest na stronie http://wordpress.org/extend/plugins/wptouch/.
     Po zainstalowaniu tej wtyczki witryna automatycznie wykrywa przeglądarkę mobilną i prezentowana jest cała strona, jednak w lżejszym, mobilnym schemacie. Korzysta on z wywołań AJAX i innych efektów dających złudzenie naturalnej aplikacji. Ponadto WPTouch posiada dodatkowy panel zarządzania tymi ustawieniami.
     WPTouch oferuje też możliwość ustawienia własnej strony indeksowej w przeglądarkach mobilnych. Ponadto wtyczka ta pozwala posługiwać się CSS w tworzeniu schematu odpowiadającemu tradycyjnemu wyglądowi witryny. WPTouch pozwala też mobilnemu gościowi wybrać schemat tradycyjny.
     Aktualnie udostępniamy automatycznie tę wtyczkę we wszystkich instalacjach WordPressa. Należy dodać tu jedną uwagę: jeżeli korzystasz z wtyczki buforującej, będziesz musiał wyłączyć to buforowanie treści w przeglądarkach mobilnych. W przeciwnym razie buforowanie wyłączy wykrywanie przeglądarki przez wtyczkę i wyświetlony zostanie tradycyjny schemat strony.
     Schematy mobilne stanowią nowy trend. Ponieważ smartfony w odpowiednimi przeglądarkami upowszechniają się coraz bardziej, wkrótce staną się obowiązkowe we wszystkich witrynach. Coraz częściej spotykamy schematy optymalizowane do urządzeń mobilnych. Na przykład, jeżeli korzystasz ze schematu Alex King’s Carrington, to ostatnio właśnie wydał schemat mobilny (http://carringtontheme.com/themes/).
     [Źródło: Professional WordPress® Design and Development - Hal Stern, David Damstra i Brad Williams, opracowanie własne rozdziału 'Mobile Access']